Motel Eldorádo - penzion Mikulov Motel Eldorádo - penzion Mikulov
Motel Eldorádo - penzion Mikulov Motel Eldorádo - penzion Mikulov
+420 776 291 965
lasty okno 2

Jantarová stezka na Moravě

Motel Eldorado

Jantarová stezka je zřejmě jednou z nejstarších a zároveň nejznámějších obchodních cest. A kdo by nechtěl kráčet po stopách dávných obchodníků, vidět při tom unikátní památky a ochutnat moravské speciality?

Jantarová stezka je historická obchodní trasa sloužící k transportu jantaru, spojující sever Evropy s jihem. Existovala již dlouho před naším letopočtem. Na našem území vedla Moravou. Většinou se uvádí, že v době římské vedla od Baltu (konkrétně od ústí Visly) Moravskou bránou do Carnuntumu (u Vídně).

Moravská jantarová stezka se právem chlubí kulturními a přírodními skvosty, které jsou chráněné světovou organizací UNESCO (Olomouc, Brno, Lednicko – Valtický areál, Kroměříž). Patří k nim jedinečné přírodní lokality zařazené na seznam biosferických rezervací (Dolní Morava, Bílé Karpaty), unikátní stavební památky chráněné jako součást světového kulturního dědictví i svébytné tradice, které UNESCO chrání jako příklad nehmotného kulturního dědictví lidstva.

Jantarovou stezku a kupecké karavany, které po ní od nepaměti putovaly, chránila na Moravě celá řada pevností. Z původních malých tvrzí v průběhu staletí vyrostly pevné hrady. Na Moravě se mnohé dochovaly až do dnešních dnů. Stačí navštívit například Buchlov, Helfštýn, nebo Hukvaldy, aby člověk pochopil význam slova nedobytný.

Jantarová stezka - kontakt

Web: http://www.amber-trail.cz/cz/index.php

Jantarová stezka na Moravě - 194
Jantarová stezka na Moravě - 195
Eldorado Motel - Mikulov